Esiin­ty­jä­ha­ku Lah­den Jou­lu­ky­lään on käynnissä

Kuvan etualalla esiintyjiä, joista yhdessä iso jouluntähti kädessä. Taustalla näkyy Joulukylä ja lavan edessä oleva yleisö.

Lahden kaupungin tapahtuma- ja kulttuuripalvelut hakee esiintyjiä sekä Lahden Joulukylään 12.–20.12.2026 että Lahden alueella palveluyksiköihin marras-joulukuulle yhteisellä hakulomakkeella.

Tarjouksia voivat jättää kaikki taiteenalat. Hakijoina voivat olla esimerkiksi kuorot, tanssi- ja lauluryhmät, soitinyhtyeet sekä soolo- ja duoesiintyjät. Toivotamme lämpimästi tervetulleiksi myös uudet toimijat.

Tarjousta jättäessäsi otathan huomioon esityspaikkojen erityispiirteet teknisesti ja sisällöllisesti. Palveluyksiköiden tilat ovat usein rajalliset eikä äänentoistoa ole, joten esiintymisten toivotaan olevan soveltuvia näihin olosuhteisiin. Lahden Joulukylässä on käytössä äänentoisto mutta talviset olosuhteet kannattaa ottaa huomioon tarjouksessa.

Valittavanasi on kaksi erilaista esiintymispakettia:

Esiintymispaketti sisältää joko:
2 erillistä palveluyksikkövierailua (yhden esityksen kesto on noin 30 minuuttia)
1–4 esiintymistä Lahden Joulukylässä (esitysten kokonaiskesto yhteensä 60 minuuttia, esim. 4 kpl 15 minuutin esityksiä tai 2 kpl 30 minuutin esitystä)

Korvaus on yhteensä 300 euroa (alv 0) / esiintymispaketti.

Tarjoukset voi jättää torstaihin 1.10.2026 mennessä sähköisellä lomakkeella.

https://link.webropol.com/s/esiintyjahaku